سفارش تبلیغ
صبا ویژن

شهدای گمنام بوستان نهج البلاغه

 

 کشور: ایران

شهر: تهران

تاریخ خاکسپاری: 12 مهر 1389 هجری شمسی مصادف با سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع)

محل دفن: اتوبان شهید همت(شرق به غرب) یا اتوبان یادگار امام ره ( شمال به جنوب) - بوستان نهج البلاغه (رود دره سابق فرح‌زاد) - جنب مسجد علی‌ابن ابیطالب (ع)- محدوده منطقه 2 تهران،

1- شهید 21 ساله       عملیات: بیت المقدس     محل شهادت:  شلمچه نهر خین

2- شهید 18 ساله       عملیات:   والفجر 4         محل شهادت:  پنجوین عراق

3- شهید 17 ساله       عملیات:   والفجر 4         محل شهادت:  پنجوین عراق

تشییع پیکر مطهر 3 شهید گمنام از ساعت 11  تا اذان ظهر به افق تهران توسط مردم شهید پرور انجام و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط یکی از قاریان ممتاز کشور، پخش سرود ملی، ادای احترام به شهدای گمنام، به اهتزاز درآوردن پرچم جمهوری اسلامی ایران و سخنرانی محمدباقر قالیباف شهردار تهران  دربوستان تهچ البلاعه تدفین گردیدند

شهدای گمنام بوستان نهج البلاغه


نوشته شده در شنبه 90/2/31ساعت 12:28 عصر توسط شوق یار نظرات ( ) |

آرزوی یک شهید

اگر جسدم را به دست آوردید، آن را روی مین های دشمن بیندازید تا لااقل جنازه ام، کمکی به حاکمیت اسلام بکند. ان شاءالله .

نوشته شده در جمعه 90/2/30ساعت 12:27 عصر توسط شوق یار نظرات ( ) |

علی زیباترین سرود هستی

هر وقت که نام علی را بر زبانم می رانم،یا یاد او بر دلم میافتد،به خود می لرزم،اشک از چشمانم فرو می چکد،آتش دردناک ولذت بخشی سراسر وجودم را فرا می گیرد.در او محو می شوم،عاشقانه با او راز و نیاز می کنم،و روحم آشفته وار علی علی می گوید...


نوشته شده در جمعه 90/2/30ساعت 11:52 صبح توسط شوق یار نظرات ( ) |

 

 

و اما نگفتن اسرار و اسرار را در سینه نگهداشتن، خود یکى از دستورات عالیه اسلام و از وظائف انسانى و اسلامى است؛ زیرا با لب گشائى اسرار فاش خواهد گردید، چنان که از حضرت على (ع) روایت شده است: هر حدیثى که از دو نفر (یا از دو لب) تجاوز کند فاش مى گردد. " 7 ".

و از حضرت رضا (ع) روایت شده که مومن، مومن نمى شود مگر این که در او سه خصلت باشد: خوئى از پروردگارش، و صفتى از پیامبرش، و خصلتى از ولیش، اما خصلتى که از پروردگارش مى باشد: نگهدارى سر خود است، خداوند عزوجل فرموده: خداوند داناى به غیب است، پس بر غیب خود احدى را مطلع نسازد، مگر کسى را که خود پسندد مانند فرستاده خود، و اما روشى که از پیامبر است، پس مدارا کردن با مردم است، زیرا خداوند عزوجل پیامبر خود را به مدارا کردن با مردم فرمان داده و فرموده: بخشش را اتخاذ کن، و به معروف امر کرده و از نادان ها اعراض نما، و اما صفتى که از ولى اوست، صبر بر فقر وفاقه، و شکیبائى بر رنج و سختیهاست؛ زیرا خداوند عزوجل مى فرماید: و صبر کنندگان در فقر و سختى. " 8 ".

و از امام صادق (ع) نقل شده: سر تو خون توست پس نباید از غیر رگهاى خودت جریان پیدا کند. " 9 ".

و از حضرت على (ع) نقل گردیده سینه خردمند صندوق سر اوست " 10 " و نیز از آن بزرگوار روایت شده که فرمود: خیر دنیا و آخرت در نگهدارى سر، و رفاقت اخیار گرد آمده، و بدى در افشاگرى اسرار، و برادر گرفتن اشرار جمع شده است. " 11 ".

روایت شده که امام صادق (ع) فرمود: رفیقت را مطلع مساز مگر بر آن چیزى که اگر دشمنت بر آن آگاه شد بر تو ضرر نزند، چون ممکن است روزى این دوست، دشمنت بشود. " 12 ".

زبان: جدا دستورات متینى است، ولى کمال بى انصافى است اگر کسى که مورد اطمینان قرار مى گیرد و در نزد او اسرارى گفته مى شود و امین مردم به شمار مى آید، خائن گردد و اسرار را فاش کند!

چشم: آرى، بالاترین درجه از نامردى را دراست، زیرا نقل شده: سینه هاى آزاد مردان قبرهاى اسرار است. " 13 " بویژه اگر اسرار از خاندان عصمت و طهارت باشد.

زبان: مگر اهل بیت عترت و طهارت اسرار دارند!

 

 

پاورقی

 

 

7- و کل حدیث جاوز انثنین فشا، بحار، ج 75،ص 68

8- لا یکون المومن مومنا حتى یکون فیه ثلاث خصال، سنة من ربه، وسنة من نبیه، و سنته من ولیه، فالسنة من ربه کتمان سره، قال الله عزوجل، عالم الغیب فلا یظهر على غیبه احدا الا من ارتضى من رسول، و اما لسنة من نبیه، فمداراة الناس، فان الله عزوجل امر نبیه بمداراة الناس و قال: خذالعفوو امر بالمعروف و اعرض عن الجاهلین، و اما السنة من ولیه فالصبر على الباساء و الضراء فان الله عزوجل یقول: و الصابرین فى الباساء و الضراء بحار، ج 75،ص 67

9- سرک من دمک فلا یجرین من غیر اوداجک، بحار، ج 75،ص 71

10- صدرالعاقل صندوق سره، بحار، ج 75،ص 71

11- جمع خیر الدنیا و الاخرة فى کتمان السر، و مصادقة الاخیار، و جمع الشر فى الاذاعة، ومواخاة الاشرار، بحار، ج 75،ص 71

12- لا تطلع صدیقک من سرک الا على مالو اطلع علیه عدوک لم یضرک، ان الصدیق قدیکون عدوک یومامات بحار، ج 75،ص 71

13- صدور الاحرار قبور الاسرار اقرب الموارد


نوشته شده در چهارشنبه 90/2/28ساعت 10:15 صبح توسط شوق یار نظرات ( ) |

تجسس حرام است

 

چشم: البته بهتر است، ولى ما نیز باید توجه داشته باشیم که رفتن به دنبال اسرار مردم - مانند تجسس از حالات آنها تا بدانند آیا نماز مى خوانند یا نه، روزه مى گیرند یا نه، خمس مى دهند یا نه، ربا مى خورند یا نه، شراب مى خورند یا نه، در منزل خود عمل نامشروع انجام مى دهند یا نه، آیا مالشان مخلوط به حرام است یا نه؟ در آمدشان از راه حلال است یا نه، خانه و زمین مال آنها بوده یا غصبى است، و ده ها امور دیگر- همه و همه خلاف شرع بوده و اسلام از آن نهى شدید فرموده است.

آرى، اگر افرادى در مقابل اسلام و حکومت الهى بایستند و بخواهند رژیم دینى را سرنگون کنند، و در خانه هاى مخفى و ضد اسلامى جمع شده و توطئه کنند، ما باید آن اسرار به دست آورد و خنثى کنیم و باید توجه کرد نه تنها این عمل حرام نیست، بلکه از اهم واجبات خواهد بود.

 

 

در باب فقه قضایی

اگرچه اصطلاح «حریم خصوصی» در آیات و روایات اسلامی استعمال نشده است اما از ماهیت و محتوای حریم خصوصی در قالب احاله به حقوق و آزادیهای دیگر مثل؛ حق مالکیت، آزادی از تجسس و غیر قابل تعرض بودن حقوق وابسته به شخصیت، حمایت شده است.

 

تحقیق در منابع حقوق اسلامی نشان می‌دهد که قدمت حمایت از حریم خصوصی در حقوق اسلامی بسیار جلوتر از سایر نظامهای حقوقی است. حریم خصوصی منازل، ارتباطات، امور خصوصی و  افکار و عقاید شخصی، مورد تأکید اسلام قرار گرفته است در حالی که نخستین جرقه‌های حمایت جدی از حق بر حریم خصوصی در غرب به قرون 17 و 18 میلادی برمی‌گردد.

 

 

 

1-  ممنوعیت تجسس، تحسس و تفتیش در اسلام

 

تحسس عبارت است از احوالپرسی اعم از اینکه از امور خیر اشخاص پرسیده شود یا امور شر آنان. لیکن اگر احوالپرسی از امور پنهانی اشخاص یا امور شر و یا از امور غیر پنهانی ولی برای مقاصد شر و یا از امور خیر ولی برای مقاصد شر صورت بگیرد، می‌تواند مصداق تجسس قرار بگیرد. بنابراین برای تعریف تجسس باید از دو ضابطه نوعی و شخصی کمک گرفت:

 

- تلاش برای دستیابی به امور پنهانی و مکتوم یا امور شر و عیوب اشخاص با هر انگیزه‌ای که صورت بگیرد، عرفاً تجسس به شمار می‌رود.

 

- پرس‌ و جو از امور ظاهری یا امور خیر دیگران با انگیزه و مقاصد شرّ تجسس به شمار می‌رود، اما با انگیزه و مقاصد خیر، تحسس محسوب است.

 

در ممنوعیت تجسس در امور دیگران قرآن کریم در آیه 12 سوره مبارکه الحجرات می‌فرماید:

 

یا اَیهَا الَّذینَ ءامَنوُا اِجْتَنِبوُا کَثیراً مِن الْظَنِّ إِنََّ بَعْضَ الْظَنِّ إثْم‎ٌ وَ لاتَجَسَّسوُا وَ لا... یعنی ای اهل ایمان از بسیار پندارها (و گمان بد) در حق یکدیگر اجتناب کنید که برخی ظن و پندارها (باطل و بی‌حقیقت و) معصیت است، و نیز هرگز (از حال درونی هم) تجسس مکنید (و جاسوس بر احوال خلق مگمارید) و ...

 

همچنین از پیامبر اکرم نقل شده است که:

 

- ایاکم و ظن فإن الظن اکذب الحدیث، و لاتجسسوا و لاتباغضوا و کونوا إخواناً.[1]»

 

- من أکل بعلمٍ أکله فإن بطمعه مثلها من جهنم و من کُسِی ثوباً برجل مسلم فإن ا... یکسوه من جهنم، و من قام برجل مسلم مقام ایاء و سمعه فإن ا... یقوم ایاء و سمعه یوم  القیامه.[2]»

 

- یا مشعر من آمن بلسانه و لم یدخل الإیمان قبله، لاتغتابوا المسلمین و لاتتبعوا عوراتهم فإنه من اتبع عوراتهم یتبع ا... عورته و من یتبع ا... عورته یفضحه و (ولو) فی بیتته.[3]»

 

- «من حمی مؤمناً من منافقٍ بعث ا... ملکا یحمی لحمه یوم‌القیامه من نار جهنم، و من رمی مسلما بشیء یرید شَنَیه به حَسبه ا... علی جسر جهنم حتی یخرج مما قال.[4]»

 

- «إنی لم اوء مرأن انقب عن قلوب الناس و لا أشق بطونهم»[5].

 

- «من رأی عوره فسترها کمن أحیا مؤوده»[6].

 

همچنین از امام صادق (ع) نقل شده است که:

 

- «لا تفتش عن أد یانهم فتبقی بلا صدیق»[7].

 

- «الجمیل فی ثلاث: فی تبدیل الاخوان، و المنبا بذه بغیر بیان و التجسس عما لا یعنی»[8].

 

همچنین حضرت علی علیه‌السلام در نامه خود به مالک اشتر در زمانی که وی را به عنوان فرماندار مصر انتخاب نمودند، حاکم را از تجسس در احوال مردم منع فرموده و مالک را به پوشانیدن عیوب مردم و دوری جستن از کسانی که عیوب دیگران را آشکار می‌سازند، توصیه فرموده است.[9]

 

تأمل در مجموع آیات و روایات فوق نشان می‌دهد که برخی از امور افراد به طور مطلق، مصون از تجسس دیگران اعلام شده است و تجسس در برخی امور دیگر بنا به علل خاصی تحریم شده است.

 

 

 

2 - ممنوعیت سوء ظن:

 

سوء ظن در قرآن و سنت به عنوان منشأ و ریشه اصلی تجسس و تفتیش در امور خصوصی دیگران معرفی شده است و لذا لازم است مردم از آن بپرهیزند[10]. در این ارتباط می‌توان به آیه 12 سوره مبارکه الحجرات اشاره کرد که مومنین را به اجتناب از ظن فرا می‌خواند. همچنین از پیامبر اکرم نقل شده است:

 

- ایاکم و الظن فإنَّ الظن اکذب الحدیثٍ و لاتحسسو و لاتجسسوا[11]

 

- ان ا... تعالی تحرم من المسلم دمه و ماله و ان یظن به ظن السّوء[12]

 

همچنین از امام علی علیه‌السلام نقل کرده‌اند که:

 

- ضع أمر أخیک علی أحسنه حتی یأتیک ما یغلبک منه، و لاتظنن بکلمه خرجت من أخیک سوءاً و أنتَ تجُدلَها فی‌الخیر مهملاً».

 

از امام کاظم (ع) نیز تعبیر مشابهی روایت شده است که فرموده‌اند:

 

- «إذا کان الجور أغلب من الحق، لم یحل لأخد أن یظن بأحد خیراً حتی یعرف ذلک منه»[13].

 

همچنین از امام صادق (ع) نقل شده است:

 

«المؤمن أصدق علی نفسه من سبعین مؤمناً علیه»[14].

 

از امام محمد غزالی نیز منقول است که «سوء ظن از فتنه‌های شیطان در حق مسلمین است.» فقهای اسلام با توجه به آیات و روایات مذکور اصل صحت فعل مسلم را استنباط کرده و به عنوان یکی از قواعد فقهی مورد شناسایی قرار داده‌اند.

 

 

 

3- ممنوعیت ورود به منازل بدون استیذان

 

در آیات قرآن کریم و سنت اسلامی، ورود به منازل اشخاص منوط به استیناس و استیذان است. استیناس به معنی معرفی خود قبل از ورود است تا صاحب منزل در صورت تمایل در را بگشاید. استیذان نیز سبک اجازه صاحب منزل قبل از ورود است.

 

خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «لاتدخلوا بیوتاً غیر بیوتکم حتی تسأنسوا و تسلموا علی أهلها» و در جای دیگر می‌فرماید «و أتوا البیوت من ابوابها» یعنی به منازل مردم تنها از در آن وارد شوید.

 

در کتب شیعه و اهل سنت نقل شده است  که شبی عمر (خلیفه دوم) مشغول گشت‌زنی در شهر بود. از خانه‌ای صدای آواز و طرب شنید و حدس زد که عمل حرامی در حال انجام است. برای تحقیق بیشتر راجع به حدس خود از دیوار منزلی که صدای غنا از آن می‌آمد بالا رفت و صاحب منزل را صدا زد و خطاب به وی گفت، ای دشمن خدا گمان کردم که خداوند بر تو لباس شرم و حیا پوشانده است، در حالی که معصیت خدا می‌کنی؟ مرد در پاسخ گفت، ای خلیفه زیاد تند نرو اگر من یک معصیت کرده‌ام تو سه معصیت مرتکب شده‌ای. خداوند فرموده است تجسس نکنید و تو تجسس کردی. فرموده است به خانه‌های مردم از در وارد شوید و تو از دیوار بالا آمدی و فرموده است بدون استیناس و اذن وارد نشوید ولی تو بدون استیناس و اذن وارد منزل من شدی، خلیفه گفت آیا اگر طلب بخشش کنم مرا می‌بخشی؟ صاحب خانه گفت آری و خلیفه از منزل خارج شد و رفت.[15]

 

 

 

4- ممنوعیت استراق سمع و بصر

 

استراق سمع نیز در سنت اسلامی ممنوع  است به طور یکه پیامبر اسلام فرموده‌اند هر کس به مکالمات دیگران در حالی که آنها مایل نیستند، گوش فرا دهد، در روز قیامت به گوش وی سرب گداخته ریخته می‌شود.[16]

 

همچنین هتک ستر و نگاه کردن به آنچه که نوعاً یا شخصاً در قلمرو حریم خصوصی قرار می‌گیرد، ممنوع است. در این خصوص نقل شده است. «من رأی عوره فسترها کمن أحیا مؤوده»[17]

 

اصل مقاله به قلم اینجانب با عنوان "حریم خصوصی در فضای سایبر" در مجموعه مقالات "حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات" معونت حقوقی وتوسعه قضایی قوه قضائیه مرکز مطالعات توسعه قضایی، انتشارات روزنامه رسمی به چاپ رسیده است.

 

 

 

[1] - ابوبصیر، 2001، صص 20 و 3.

 

[2] - همان.

 

[3] - همان

 

[4] - همان

 

[5] - الری شهری، 1375 هـ ش، ج 1، ص 391.

 

[6] - السجستانی، 1410 هـ ق، ج 2، ص 454.

 

[7] - الری شهری، 1375 هـ ش، ج 1، ص 392.

 

[8] - السید الخرازی، 1380، ص 6.

 

[9] - نهج‌البلاغه، ترجمه محمد دشتی، انتشارات مشهور، 1380، نامه 53، ص 569.

 

[10] - باقر انصاری «حریم خصوصی و حمایت از آن در حقوق اسلام، تطبیقی و ایران»، مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی، زمستان 1383 شماره 66.

 

[11] - الرشهری 1375 هـ ش ج 1، ص 391.

 

[12] - المجلسی، 1403 هـ ق، ج 72، ص 201.

 

[13] - النمازی، 1419 هـ ق، ج 7، ص 41.

 

[14] - همان.

 

[15] - الری شهری 1375 هـ ش، ج 1، ص 391.

 

[16] - ابوبصیر، 2000، ص 3.

 

[17] - السجستانی، 1410 هـ ق، ج 2، ص 454.


نوشته شده در چهارشنبه 90/2/28ساعت 9:43 صبح توسط شوق یار نظرات ( ) |

   1   2   3   4   5   >>   >

Design By : Pichak